This site uses cookies to provide social media features and analyze the traffic.

Lean Startup. Jak dzisiejsi przedsiębiorcy wykorzystują ciągłe innowacje do tworzenia radykalnie prosperujących firm – recenzja książki Erica Riesa.

Lean StartUp to Biblia współczesnego startupowca pokazująca jak w sposób szczupły wprowadzać nowe produkty na rynek zwinnie dostosowując je do oczekiwań klientów.  

Lean Startup zapewnia naukowe podejście do tworzenia startupów i zarządzania nimi oraz szybszego dostarczania pożądanego produktu do rąk klientów. Metoda Lean Startup uczy, jak prowadzić start-up – jak kierować, kiedy skręcić i kiedy wytrwać – i rozwijać firmę z maksymalnym przyspieszeniem. Jest to zasadnicze podejście do opracowywania nowych produktów.

Jeśli będąc początkującym przedsiębiorcą pojawiłeś się po raz pierwszy na modnym meetupie i szybko zorientowałeś się, że to towarzystwo mówi niezrozumiałym dla ciebie językiem stosując kluczowe terminy nie używane potocznie w tradycyjnym biznesie to znaczy, że jeszcze nie przeczytałeś Lean Startup. To już nie nowomowa, bo ten startupowy slang zaczął budować się w oparciu o wizjonerską książkę wydaną w 2011 roku.

Zarządzanie LEAN (czyli szczupłe) zawiera w sobie takie terminy jak MVP (Minimalny Wartościowy Produkt) i Pivot, czyli przykładowe pojęcia obrazujące dynamikę budowania Startupu w sposób szczupły i zwinny, podążając za strukturą Build-Measure-Learn, która wprowadza ciągłą i konstruktywną zmianę w budowanie produktu, który ewoluuje w oparciu o informacje zwrotne od klienta lub użytkownika końcowego.

Budowanie produktu w startupowej rzeczywistości wymaga innego podejścia niż w tradycyjnym biznesie. Biorąc pod uwagę, że tutaj zmiany dzieją się szybciej, a zasoby kurczą się z dnia na dzień ważne jest, aby każdy krok pozwalał firmie na coraz lepsze dopasowanie do rynku. Działanie w takim środowisku może być jednak przewidywalne i łatwe do naśladowania – i o tym właśnie opowiada nam Erich Ries.

Eksperyment.Czy ten produkt jest potrzebny?

Metodologia Lean Startup zakłada, że ​​każdy startup jest eksperymentem, który próbuje odpowiedzieć na pytanie. Pytanie nie brzmi „Czy ten produkt można zbudować?” Zamiast tego pytania brzmią: „Czy ten produkt należy zbudować?” oraz „Czy możemy zbudować zrównoważony biznes wokół tego zestawu produktów i usług?” Ten eksperyment jest czymś więcej niż pytaniem teoretycznym; to pierwszy produkt. Jeśli się powiedzie, pozwala menedżerowi rozpocząć swoją kampanię: rejestrując wczesnych użytkowników, dodając pracowników do każdego kolejnego eksperymentu lub iteracji i ostatecznie tworząc produkt. Do czasu, gdy produkt będzie gotowy do szerokiej dystrybucji, będzie już miał ustalonych klientów, rozwiąże rzeczywiste problemy i przedstawi szczegółowe specyfikacje tego, co należy zbudować.

Formuła.Ciągłe ulepszanie

Build-Measure-Learn, czyli pętla „Buduj – Mierz – Ucz się” podkreśla szybkość jako kluczowy składnik rozwoju produktu. Skuteczność zespołu lub firmy zależy od jego zdolności do ideacji, szybkiego zbudowania z pomysłu minimalnie wartościowego produktu,  zmierzenia jego skuteczności na rynku i wyciągnięcia wniosków z tego eksperymentu. Innymi słowy, jest to cykl uczenia się polegający na przekształcaniu pomysłów w produkty, mierzeniu reakcji i zachowań klientów w stosunku do produktów zbudowanych, a następnie decydowaniu, czy należy utrzymać, czy zmodyfikować pomysł; proces ten powtarza się tyle razy, ile to konieczne.

Fazy ​​pętli to: Pomysły → Tworzenie → Produkt → Pomiary → Dane → Nauka.

Składniki. Podstawowe terminy

Aby dobrze zrozumieć metodę Lean Startup trzeba poznać przynajmniej 3 jej kluczowe terminy. To one wytworzyły tą niezrozumiałą na Twoim pierwszym meetupie nowomowę i wprowadziły StartUpowy slang na salony.

Minimalny wartościowy produkt (MVP) to wersja nowego produktu, która pozwala startupowi zebrać maksymalną ilość wiedzy o klientach przy najmniejszym wysiłku.

Iteracja czyli zamknięty cykl eksperymentu, mający na celu sprawdzenie nowych elementów produktu w środowisku użytkowników, po którym wyciągniemy wnioski i podejmiemy strategiczne decyzje przygotowujące produkt to kolejnego cyklu iteracyjnego.

Pivot to ustrukturyzowana korekta produktu zaprojektowana w celu przetestowania nowej hipotezy o produkcie, strategii i dynamice jego rozwoju.

Społeczność. Wszyscy jestesmy LEAN

Po ponad 10 latach od zaistnienia w zbiorowej świadomości metoda lean startup jest nadal traktowana jako podstawa do pracy nad pomysłami i produktami. Co więcej, jej wartość rośnie z liczbą dobrych praktyk, które pojawiają się na świecie. To ich analiza łączy ekspertów lean w ciągle rozwijającą się społeczność. Jeśli ta metoda zadziała dla ciebie podziel się nią na forum http://theleanstartup.com/  

„Sukces StartUpu można zaprojektować, postępując zgodnie z tym procesem, co oznacza, że ​​można się go nauczyć i jasno przekazywać dalej.” – Erich Ries

Jeśli zaciekawiła Cię nasza recenzja zachęcamy do zakupu książki, którą znajdziesz między innymi tutaj.

Autor: Jakub Kruszelnicki

#stayathome