This site uses cookies to provide social media features and analyze the traffic.

Dzielenie tortu. Jak rozdysponować udziały w bezkosztowym start-upie. Recenzja książki Mike’a Moyera.

Dzielenie Tortu to w pełni uniwersalny model pozwalający na stworzenie  idealnie sprawiedliwego podziału kapitału na wczesnym etapie rozwoju startupu.  

Przy pracy nad pomysłami często pojawia się dylemat jak sprawiedliwie odzwierciedlić  udziałami wkład pracy i zasobów w świeżo powstający produkt. Wielu uczestników warsztatów dla przedsiębiorców boi się tego momentu i traktuje wejście w taką współprace jako nieodwracalny proces, do którego zbudowania jest niezbędna tylko intuicja i zaufanie do partnerów (chyba że któryś z nich ma szwagra prawnika…). A co się stanie jeśli któryś z partnerów dzień po podpisaniu umowy zachoruje, dostanie nową pracę lub znajdzie inny pomysł na siebie? Albo odwrotnie wygra w Totolotka i będzie gotowy dołożyć znacznie więcej niż deklarował na początku?

Takie dylematy bierze na warsztat książka Mike’a Moyera „Dzielenie tortu. Jak rozdysponować udziały w bezkosztowym start-upie.” Ta pozycja to część niezbędnika Startupowej biblioteczki, która pomaga nam zrozumieć dynamiczny układ sił każdego przedsięwzięcia i pozwala na estymowanie wartości danego przedsięwzięcia w czasie rzeczywistym, przy równoczesnym uwzględnieniu wkładu pracy i zasobów każdego z zaangażowanych partnerów.

Tradycyjne sposoby podziału kapitału oparte są na przewidywaniach i przybliżonych regułach wynikających jedynie z doświadczeń. W praktyce często okazują się być omylne i nie fair. Dzielenie tortu jest inne, opiera się na realnych, aktualnych działaniach i wkładzie pracy uczestników przedsięwzięcia.

Budowanie startupów jest jak hazard. Kiedy ludzie przyczyniają się swoją pracą do uruchomienia startupu i nie otrzymują zapłaty za swój wkład, w rzeczywistości obstawiają przyszły sukces firmy. Nie jest możliwe, żeby w pełni przewidzieć sukces, który ma nadejść. Można za to łatwo obserwować jakie stawki ludzie postawili na ten sukces. Zakład można obstawić poświęconym czasem, pieniędzmi, pomysłami, zasobami, materiałami i urządzeniami oraz kredytami. Wartość każdej postawionej w zakładzie przez daną osobę stawki równa jest sprawiedliwej rynkowej wartości jego wkładu w przedsięwzięcie.  

Każdego dnia w stawki w zakładzie rosną, dzięki angażowanemu czasowi, pieniądzom, udziałom w firmie oraz wszelkim zasobom potrzebnym do rozwoju firmy. Im więcej osób dołącza do tworzenia startupu tym większa stawka jest w grze, a zakłady trwają aż do momentu kiedy firma osiągnie próg rentowności albo serie finansowania. Firmy, które osiągną sukces będą w końcu generować zyski lub zostaną sprzedane, kiedy to się stanie zakład się opłaci.

Wszyscy, którzy wnieśli swój wkład mają udział w zyskach. Model Dzielenia Tortu zapewnia idealnie sprawiedliwy podział kapitału, w którym udział każdej osoby jest ściśle oparty na jej wkładzie do stawki zakładu. Każdy otrzymuje tyle, na ile zapracował – nie mniej, nie więcej.


Mike Moyer Dzielenie Tortu

Składniki – Wkład w Startup

Wkładem do całości „tortu”, czyli wartości przedsięwzięcia startupowego mogą być: poświęcany czas, wkład gotówkowy, zaciągnięte zadłużenia, pożyczka firmy, wydatki na firmę nie podlegające zwrotowi, materiały i urządzenia potrzebne w działalności, budynki i infrastruktura, pomysły i własność intelektualna oraz inne zasoby.

Uczestnicy – Osoby, które wnoszą wkład

Uczestnikami przedsięwzięcia startupowego, którzy wnoszą swój wkład, czyli ponoszą wydatki są: założyciele i pomysłodawcy, eksperci zewnętrzni, startup jako firma, inwestorzy oraz wszystkie zaangażowane w przedsięwzięcie osoby, nie pobierające wynagrodzenia za całość swojego wkładu.

Podział tortu – Mnożniki wkładu

Są to wzory służące do przeliczania różnego rodzajów wkładów (czasu, pracy, pieniędzy, zasobów itd.) na jednostkę udziału w całości do tej pory zaangażowanego w przedsięwzięcie wkładu. Przelicza się je w ustalonych, wydzielonych okresach czasu. Dzięki mnożnikom zamieniamy poniesione przez poszczególnych uczestników wkłady na „kawałki tortu”. Mnożniki zostały opracowane w metodzie Dzielenia Tortu w taki sposób, żeby udział każdej osoby odzwierciedlał sprawiedliwą rynkową wartość jej wkładu w przedsięwzięcie.

Kalkulator podziału – Przykład

Jeśli zainteresowała Cię metoda dzielenia tortu i chciałbyś wypróbować ją w swoim projekcie, skorzystaj z kalkulatora podziału pobierając przygotowaną przez nas tabelę – przykład przeliczania udziałów.

Mamy nadzieję, że ta recenzja zachęciła Cię do sięgnięcia po książkę Mike’a Moyera. Jeśli będziesz mieć pytania jak my dzielimy nasz tort, albo wątpliwości jak podzielić Twój to czekamy na Twoje komentarze. Jeśli interesuje Cię intraprzedsiębiorczość to zapraszamy do lektury pozostałych tekstów na naszym blogu.

Autorzy:
Jakub Kruszelnicki
Roland Rychlik

#stayathome